Voleibaliştii români, trei înfrîngeri şi în turneul de la Plzen

Sport 02 Iunie 2008 / 00:00 608 accesări

Ca şi în primul turneu, de la Poprad (Slovacia), echipa naţională de volei masculin a României a pierdut toate cele trei meciuri disputate la Plzen (Cehia), oraşul unde a avut loc al doilea turneu contînd pentru preliminariile Campionatului European din 2009. Voleibaliştii români au înregistrat, din nou, contraperformanţa de a nu cîştiga nici măcar un set! „Din păcate, nu am consemnat nici un progres faţă de turneul precedent. A fost o campanie de calificare complet ratată, despre care nu mai sînt prea multe de spus”, a declarat, aseară, selecţionerul Marius Botea, după eşecul în faţa Ucrainei. Sîmbătă, Cehia a învins România cu 3-0 (25-22, 25-19, 25-19), în timp ce în partida cu Ucraina scorul pe seturi a fost 25-22, 25-23, 25-19. Formula de start a fost aceeaşi în ambele meciuri: Dascălu - Lică, Macovei, Birău, Voinea, Olteanu şi libero Feher. Au mai jucat Vînătoru, Gontariu şi Ciortea, în timp ce Stancu şi Pereu, nerefăcuţi după accidentări, nu au evoluat nici măcar un minut la Plzen.

La feminin, România a pierdut cu Azerbaidjan

Reprezentativa de volei feminin a României a înregistrat, la Buzău, două victorii şi o înfrîngere, în cadrul primului turneu de calificare la turneul final al Campionatului European din 2009. După ce vineri au dispus, cu 3-0, de Macedonia, jucătoarele antrenate de Florin Grapă s-au impus, tot cu 3-0 (25-22, 25-21, 25-14), sîmbătă, în confruntarea cu Spania. Din păcate, aseară, voleibalistele “tricolore” au cedat, cu 2-3, în duelul cu Azerbaidjan. Cele patru formaţii vor continua cursa pentru un loc la CE în cadrul celui de-al doilea turneu al Grupei C, care va avea loc la Caceres (Spania, 6-8 iunie). Prima clasată va obţine calificarea directă la turneul final al CE din Polonia, iar echipa de pe locul secund va juca o dublă manşă eliminatorie de baraj (pe 6-7 septembrie - turul şi 13-14 - septembrie returul), cu formaţia de pe locul secund din Grupa F, în care evoluează Turcia, Israel, Muntenegru şi Grecia.