Voleibaliştii români, victorie cu emoţii în Liga Europei

Sport 16 Iunie 2007 / 00:00 730 accesări

Vineri seară, la Ploieşti, în primul meci disputat pe teren propriu împotriva Letoniei, contînd pentru etapa a patra din Liga Europei la volei masculin, România a obţinut o victorie frumoasă, dar după mari emoţii. Scorul final a fost 3-2 pentru jucătorii noştri, după o partidă cu multe peripeţii, atît în teren cît şi în afara acestuia! Asta, pentru că primul setul s-a întrerupt la scorul de 22-17 pentru România, din cauza unei... pene de curent! Jocul s-a reluat după circa 20 de minute, însă avantajul luat de “tricolori” a fost suficient pentru adjudecarea setului cu 25-20. Jucătorii antrenaţi de Giani Creţu, cu Macovei, Lică şi Voinea în prim plan, au început la fel de bine şi setul secund, au condus cu 12-9, însă oaspeţii au revenit, au egalat la 16 şi s-au impus cu 25-23. Cu acelaşi scor s-a încheiat şi setul al treilea, dar pentru gazde, care au dominat de la un capăt la altul. Oaspeţii au început în forţă setul următor, au condus cu 8-3 şi 12-7, apoi românii au strîns rezultatul, au egalat la 16 şi la 21, însă letonii au restabilit egalitatea la general, după 25-22 în parţialul al patrulea. A urmat tie-break-ul, unul extrem de echilibrat şi interzis cardiacilor! Balticii au condus în permanenţă pe tabela de marcaj, la un punct sau două diferenţă, însă Lică şi compania au remontat spectaculos şi au egalat la 14, salvînd două mingi de meci! Oaspeţii au căzut psihic şi România şi-a adjudecat setul cu 16-14 şi meciul cu 3-2. Sîmbătă, de la ora 19.00, cele două reprezentative se vor întîlni din nou, într-un joc poate decisiv pentru clasarea pe locul al treilea în grupă.

Au evoluat formaţiile - România (antrenori Giani Creţu şi Dorel Ştefan): Ilieş - Lică, Began, Macovei, Voinea, Borota şi libero: Feher, a mai jucat: Ciortea; Letonia (antrenori Raimonds Vilde şi Ugis Krastins): V. Grimailovs - G. Celitans, Korzenevics, A. Celitans, Peda, Iecelnieks şi libero: Stals.