Voleibaliştii tricolori au învins Israelul

Volei (m) / Preliminariile CM, turneul de la Almere

Sport 04 Octombrie 2013 / 00:00 303 accesări

În a doua zi a turneului de la Almere (Olanda), din al doilea tur preliminar al calificărilor la Campionatul Mondial de volei masculin, selecţionata României a reuşit să acumuleze primele puncte în clasament. După nescontatul eşec în faţa Suediei, scor 0:3, tricolorii au avut o reacţie de orgoliu în faţa naţionalei Israelului, o echipă cotată cam la acelaşi nivel cu cea scandinavă. A fost 3:1 (24:26, 25:19, 29:27, 25:20) pentru România, care a recuperat spectaculos după un prim set în care nu a condus nici măcar o dată! Tricolorii au revenit de la 24:20, au egalat, dar setul a intrat în posesia adversarilor.

Parţialul al doilea a fost controlat cap-coadă de români, însă israelienii şi-au revenit imediat şi au condus în setul 3 şi cu cinci puncte diferenţă. A fost rândul voleibaliştilor tricolori să recupereze şi să treacă la cârma setului: de la 14:18 la 23:21 şi 24:22! Israelul a salvat trei mingi de set, dar tot a pierdut în prelungiri, la 27. Tot Israelul s-au aflat la conducere în startul ultimului act, având 9:2, 14:8 şi 16:12. România nu a depus armele, a luptat pentru fiecare minge, a făcut şapte puncte la rând (19:16!) şi a încheiat meciul victorioasă cu 3:1.

Centrul Andrei Spînu, singurul jucător de la CVM Tomis Constanţa convocat pentru acest turneu, a fost integralist şi ieri, reuşind 20 de puncte (11 atacuri, un as şi opt blocaje), total cu care a fost al doilea realizator al naţionalei, după Bala (23p).

Au evoluat pentru România (antrenori Dan Gavril şi Ovidiu Macarie): Bartha 1 punct - Matei 18p, Spînu 20p, Laza 11p, Borota 8p, Bala 23p şi R. Gavril - libero (au mai jucat: L. Tofan, Moisa, Şoloc 1p şi Tebieş; rezervă neutilizată: Ciortea).

Alte rezultate de ieri: Ucraina - Suedia 3:0 (26:24, 25:15, 25:22) şi Olanda - Belarus 3:1 (26:24, 25:23, 24:26, 25:20). Astăzi, tricolorii vor întâlni Ucraina, de la ora 15.30, pentru ca ultimele două partide să fie cu Belarus (mâine, ora 15.30) şi Olanda (duminică, ora 17.00). Clasament: 1. Olanda 6p, 2. Belarus 3p (setaveraj: 4:3), 3-4. Ucraina şi Suedia 3p (3:3), 5. ROMÂNIA 3p (3:4), 6. Israel 0p.