Zece game-uri câştigate consecutiv de Halep

Tenis de câmp / În turul secund la Wimbledon

Sport 05 Iulie 2018 / 18:34 794 accesări
Simona Halep s-a calificat fără probleme în turul al treilea (sursa foto: Facebook WTA)

Principala favorită la câştigarea turneului de la Wimbledon, al treilea de Grand Slam al anului, constănţeanca Simona Halep, s-a calificat, joi, în turul al treilea. Liderul ierarhiei mondiale a învins-o în turul secund pe chinezoaica Saisai Zheng (locul 126 WTA), cu scorul de 7-5, 6-0, după o oră şi 18 minute de joc. În primul set, Halep a revenit de la 3-5, adjudecându-şi patru game-uri consecutiv. Iar seria a continuat în setul secund, în care Halep nu a cedat niciun game.

Halep şi-a asigurat un cec în valoare de 100.000 de lire sterline şi 130 de puncte WTA, iar în turul al treilea o va întâlni pe Su-Wei Hsieh (Taiwan, locul 48 WTA).

Întâlnirea dintre Halep şi Zheng s-a disputat pe terenul 1 de la All England Club, după meciul dintre Marin Cilic (Croaţia, locul 5 ATP) şi Guido Pella (Argentina, locul 82 ATP), în care s-a înregistrat încă o surpriză. Croatul, favorit numărul 3 şi finalist la ediţia precedentă de la Wimbledon, a pierdut în faţa argentinianului, cu scorul de 6-3, 6-1, 4-6, 6-7 (3/7), 5-7.