Zece medalii pentru România (ediţia a XVII-a, Roma, 1960)

Istoria Jocurilor Olimpice (XX)

Sport 25 Iulie 2008 / 00:00 559 accesări

A 17-a ediţie a Jocurilor Olimpice s-a desfăşurat la Roma, în perioada 25 august - 11 septembrie. Au participat 5.338 de sportivi, dintre care 611 femei, din 83 de ţări. Delegaţia României a obţinut zece medalii (trei de aur, una de argint şi şase de bronz), campioni olimpici devenind Iolanda Balaş - la săritura în înălţime, Dumitru Pîrvulescu - la lupte şi Ion Dumitrescu - la tir. În clasamentul general pe medalii România s-a clasat pe poziţia a zecea. Festivitatea de deschidere a fost onorată de Giovanni Gronchi, preşedintele Italiei, iar jurămîntul olimpic a fost rostit de discobolul Adolfo Consolini, campion olimpic la Londra (1948), vicecampion la Helsinki (1952) şi locul al Vl-lea la Melbourne (1956). La Roma au căzut 73 recorduri olimpice şi 31 mondiale. Gimnastul sovietic Boris Şahlin a obţinut şapte medalii, patru de aur, iar compatrioata sa Larisa Latînina a cîştigat şase medalii, dintre care trei de aur. Sprintera nord-americană Wilma Rudolph a devenit triplă campioană olimpică, la 100 m, 200 m şi ştafeta 4x100 m. Boxerul Ike Quartey (Ghana) este primul african medaliat la Olimpiadă, argint, dar primul campion olimpic de pe “continentul negru” a fost etiopianul Bikila Abele, învingătorul-surpriză de la maraton, probă în care a alergat desculţ. Danezul Paul Bert Elvström a obţinut al patrulea titlu olimpic consecutiv la yachting, iar ungurul Aladar Gerevich şi suedezul Gert Frediksson pe al şaselea la scrimă, respectiv în probele de caiac. La Roma am consemnat debutul unui pugilist care va deveni unul dintre cei mai mari boxeri din istoria acestui sport: Cassius Clay. În clasamentul general, URSS s-a menţinut pe primul loc, urmată de SUA şi Italia.