Zi grea pentru Nadal și Șarapova

Tenis de câmp / Australian Open

Sport 22 Ianuarie 2015 / 00:00 737 accesări

Două dintre numele mari din tenisul mondial, rusoaica Maria Șarapova și spaniolul Rafael Nadal, au avut emoții ieri, în meciurile din turul secund al primului turneu de Mare Șlem al anului, Australian Open, chiar dacă nu au avut în față adversari puternici. Clasată pe locul 2 în clasamentul WTA, Șarapova a tremurat serios, chiar dacă a început duelul cu o altă rusoaică, Alexandra Panova, locul 150 WTA, cu un set câștigat lejer, însă a cedat inexplicabil inițiativa și tenismena care a eliminat-o în primul tur pe Sorana Cîrstea a beneficiat de două mingi de meci, la scorul de 5-4 în setul decisiv. Campioana de la Roland Garros și-a revenit spectaculos și s-a impus în cele din urmă cu 6-1, 4-6, 7-5, după două ore și jumătate. Și Nadal, locul 3 ATP, a avut mari probleme în duelul cu anonimul Tim Smyczek, locul 112 ATP, și a avut nevoie de patru ore şi 12 minute pentru a se impune în fața americanului, cu scorul de 6-2, 3-6, 6-7 (2), 6-3, 7-5. La finalul partidei, pe parcursul căreia ibericul a cerut și intervenția medicilor, Nadal a îngenuncheat lângă fileu, cu larimi în ochi.

ȘAPTE FAVORIȚI AU FOST ELIMINAȚI

Alți favoriți nu au avut însă același noroc, șapte dintre cei cotați cu șanse la o prezență în fazele superioare ale probei masculine fiind eliminați ieri, în turul secund. Astfel, David Goffin (Belgia, cap de serie nr. 20), învins de Marcos Baghdatis (Cipru), cu 6-1, 6-4, 4-6, 6-0, Philipp Kohlschreiber (Germania, cap de serie nr. 22), învins de Bernard Tomic (Australia), cu 6-7 (5/7), 6-4, 7-6 (8/6), 7-6 (7/5), Ivo Karlovic (Croaţia, cap de serie nr. 23), învins de Nick Kyrgios (Australia), cu 7-6 (7/4), 6-4, 5-7, 6-4, Leonardo Mayer (Argentina, cap de serie nr. 26), învins de Viktor Troicki (Serbia), cu 6-4, 4-6, 6-4, 6-0, Lukas Rosol (Cehia, cap de serie nr. 28), învins de Dudi Sela (Israel), cu 7-6 (7/2), 5-7, 7-5, 6-3, Jeremy Chardy (Franţa, cap de serie nr. 29), învins de Andreas Seppi (Italia), cu 7-5, 3-6, 6-2, 6-1, și Martin Klizan (Slovacia, cap de serie nr. 32), abandon în meciul cu Joao Sousa, la scorul de 4-6, 7-6 (7/4), 6-4, 1-0 în favoarea portughezului, au părăsit rapid competiția.