Ziua lui Usain Bolt

Atletism

Sport 21 August 2008 / 00:00 424 accesări

Atletismul are începînd de ieri un nou “rege”, care a preluat coroana de la celebrii săi predecesori, Carl Lewis şi Michael Johnson. Recordmen mondial la 100 m, cu o performanţă uluitoare, 9,69 sec., jamaicanul Usain Bolt a repetat figura şi în reuniunea atletică de ieri, de la Beijing. Mare favorit în proba de 200 m, Bolt a confirmat aşteptările, impunîndu-se fără drept de apel în faţa adversarilor săi, care au încheiat cursa la cîţiva metri în urma sa. Timpul afişat la finalul cursei a declanşat euforia atît pe pistă, cît şi în tribună, Bolt stabilind un nou record personal, cu timpul de 19,30 sec., cu două sutimi de secundă mai bun decît precedentul. Performanţa jamaicanului este cu atît mai valoroasă cu cît a reuşit să doboare senzaţionalul record stabilit de Michael Johnson la Jocurile Olimpice de la Atlanta, din 1996, record care a rezistat timp de 12 de ani. În plus, Bolt este primul atlet de la Carl Lewis, în 1984, care a reuşit să cîştige probele de 100 m şi 200 m la aceeaşi ediţie a Jocurilor Olimpice. Bolt împlineşte astăzi 22 de ani şi tocmai de aceea, după terminarea cursei de 200 m, pe stadion s-a cîntat melodia “Happy birthday”. Pe locul secund a terminat Churandy Martinez, din Antilele Olandeze, cu timpul de 19,82 sec., în timp ce americanul Shawn Crawford, care a alergat în 19,96 sec., a cucerit medalia de bronz. Iniţial, pe locul al treilea terminase americanul Wallace Spearmon, însă acesta a fost descalificat de organizatori pentru că şi-a depăşit culoarul de alergare la virajul de dinainte de ultima linie dreaptă.

Jamaica a cucerit o altă medalie de aur în proba de 400 m garduri prin Melaine Waker, care a stabilit şi un nou record olimpic cu timpul de 52,64 sec. Precedentul record îi aparţinea grecoaicei Fani Halkia, 52,77 sec., şi fusese stabilit pe 22 august 2004, la Atena. Medalia de argint a fost cîştigată de americanca Sheena Tosta, iar bronzul i-a revenit britanicei Tasha Danvers. Şi atleta Aksana Miankova, din Belarus, a reuşit să cucerească o medalie de aur, stabilind în acelaşi timp un nou record, de această dată, doar olimpic. Miankova s-a impus în proba feminină de aruncare a ciocanului, cu 76,34 m. Medalia de argint a revenit cubanezei Yipsi Moreno, cu 75,20 m, iar bronzul a intrat in posesia chinezoaicei Wenxiu Zhang, cu 74,32 m.

Atenţia spectatorilor prezenţi pe stadionul din Beijing a fost atrasă şi de calificările pentru finala probei masculine de 5.000 m. Americanul Bernard Lagat si etiopianul Kenenisa Bekele au obţinut fără probleme calificarea în ultimul act al întrecerii, clasîndu-se pe primul loc, respectiv pe locul al treilea în cea de-a treia serie. Lagat şi-a revenit astfel după eliminarea din semifinalele probei de 1.500 m, în timp ce Bekele nu a vrut să forţeze. Dacă Lagat nu se mai află în cursa pentru dubla 1.500 m şi 5.000 m, pe care a reuşit-o la Mondialele de la Osaka, din 2007, Bekele poate încă spera la dubla 5.000 m şi 10.000 m. Ceilalţi candidaţi pentru podium, în special kenyenii Edwin Soi şi Eliud Kipchoge, au reuşit şi ei să treacă de serii. Finala probei de 5.000 m va avea loc sîmbătă.